VII grzechów głównych saunowania

Sauna fińska na pływalni w Bochnini

Sauna to miejsce gdzie można wypocząć i zregenerować organizm, ale warto wiedzieć – jak? Warto też wiedzieć czego unikać w czasie saunowania.

VII GRZECHÓW GŁÓWNYCH SAUNOWANIA

Grzech 1: Saunowanie w stroju tekstylnym.
Nagość w saunie to nie epatowanie golizną, a dbanie o własne zdrowie. Wysoka temperatura (ok. 70 – 100 stopni Celsjusza) w reakcji ze sztucznym materiałem może spowodować dotkliwe poparzenia miejsc intymnych. Strój kąpielowy, najczęściej wykonany ze sztucznego materiału, blokuje poprawne wydalanie niechcianych toksyn wraz z potem. Poza tym bakterie najlepiej rozwijają się w cieple i wilgoci, a w tego rodzaju tkaninach z pewnością ich nie brakuje. Dlatego zachęcamy do korzystania z sauny beztekstylnie, owijając ciało ręcznikiem. Pamiętajmy, że obowiązuje zakaz epatowania nagością oraz zachowania obscenicznego.

Grzech 2: Siadanie na deskach sauny gołym ciałem.
Nagość w saunie powinna być, ale kontrolowana. Nietaktem jest siadanie gołym ciałem na deskach. W saunach suchych siadamy na ręczniku i trzymamy na nim stopy, dlatego zalecamy mieć ze sobą dwa ręczniki.

Grzech 3: Wietrzenie sauny.
Zaglądanie do sauny, wchodzenie na chwilę i wychodzenie, ciągłe otwieranie drzwi powoduje, że ciepło, para uciekają z sauny. A to nie spotka się z pozytywną reakcją innych użytkowników. Niemile widziane jest też podglądanie przez szybę, kto siedzi w środku.

Grzech 4: Głośne rozmowy.
Do sauny idzie się po to, by wypocząć, wyciszyć się, odprężyć. Niestety dość często zdarza się, że nie jest to możliwe. Głośne rozmowy, nietaktowne konwersacje zakłócają spokój.

Grzech 5: Brak prysznica przed wejściem do sauny.
Niestety część saunowiczów nie rozumie, że kąpiel przed wejściem do strefy saunarium jest konieczna. I to nie tylko z powodów higienicznych, ale również ze względu na to, że przez czystą skórę lepiej wypacają się toksyny. A przecież w saunie o to właśnie chodzi.

Grzech 6: Po saunie na basen i jacuzzi.
Najważniejsza jest higiena. Po solidnym spoceniu się w saunie, niestosowne jest korzystanie z basenu i jacuzzi. Nikt nie chce brać kąpieli w wannie czy basenie z nagrzanym, spoconym saunowniczem. Jeśli już koniecznie chcesz popływać po saunie obowiązkowo weź prysznic.

Grzech 7: Polewanie kamieni wodą.
W saunie na pływalni w Bochni nie polewamy kamieni wodą, ani olejkami zapachowymi.

Zasady dobrego saunowania
Zasady dobrego saunowania
Udostepnij

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Skip to content