Bezpłatne zajęcia dla bobasów

W sobotę 22 września w godz. od 9.00 do 13.00 na naszej pływalni odbędzie się cykl bezpłatnych zajęć dla dzieci w wieku od 3 m-cy do 3 lat oraz ich rodziców/opiekunów.

Zajęcia zorganizowane zostaną w ramach akcji „Ogólnopolski Tydzień Pływania Maluchów” przygotowanej przez realizatorów programu „Pływajcie Zdrowo – resztą zajmie się Huggies Little Swimmers”. Poprowadzi je bocheńska instruktorka Joanna Piech wg. następującego harmonogramu godzinowego:

9.00 – 9.30 – grupa dzieci od 3 m-cy do 1 roku życia
9.40 – 10.10 – grupa dzieci od 1 do 2 lata życia
10.20 – 10.50 – grupa dzieci od 2 do 3 lat życia
11.00 – 11.30 – grupa dzieci od 3 m-cy do 1 roku życia
11.40 – 12.10 – grupa dzieci od 1 do 2 lata życia
12.20 – 12.50 – grupa dzieci od 2 do 3 lat życia

Jak widać zajęcia trwają 30 minut w wodzie, ale ich uczestnicy (tak dzieci, jak i dorośli) będą wchodzić na obiekt wg. standardowego pobytu godzinnego (tj. 60 minut na pływanie + 10 minut na przebranie) będą więc mieli 70 minut, aby spokojnie przebrać i wysuszyć swoje maleństwo. Dla tych, którzy mieliby ochotę kontynuować wodne zabawy tydzień później tj. 29 września ruszy odpłatny kurs pływania dla niemowląt. Kurs składający się z 6 spotkań będzie kosztował 180 zł, przy czym w ramach zajęć na pływalnię będzie mogło wejść dziecko plus 1 lub 2 opiekunów! Informacje i zapisy w kasie krytej pływalni pod numerem telefonu 14 611 31 19 lub 14 611 31 20, e-mail: kasa@basenbochnia.pl

Wszystkich zainteresowanych tak zajęciami bezpłatnymi, jak i kursem płatnym prosimy o zapoznanie się z zasadami uczestnictwa w zajęciach (Plik PDF).

Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2011r. bocheńska pływalnia posiada certyfikat „Basen Przyjazny Maluchom” przyznany przez WOPR i Polskie Stowarzyszenie Pływania Niemowląt. Obiekt spełnia wszelkie wymogi w zakresie organizacji nauki pływania dla niemowląt tj. m.in. wysoka jakość wody, odpowiednia temperatura wody, przewijaki, miejsce na wózki, możliwość zakupu pieluch do pływania, a podczas tegorocznej przerwy technicznej w holu pływalni uruchomiony został specjalny pokój przeznaczony tylko dla mamy z dzieckiem.

EKSPERT RADZI

W każdym wieku można rozpocząć przygodę z pływaniem, ale najbardziej optymalnym do tego okresem jest wczesne dzieciństwo. Naukę pływania najlepiej rozpocząć już w niemowlęctwie ( od 3-go miesiąca życia). Przebywanie i ćwiczenia w wodzie z dziećmi, szczególnie tymi najmłodszymi , to świetna forma spędzania w pożyteczny i miły sposób wolnych od pracy chwil. Warto jednak pamiętać, aby zajęcia w wodzie były dostosowane do wieku i możliwości dzieci.

Poza samą przyjemnością, pływanie niemowląt ma istotny wpływ na prawidłowy, ogólny rozwój naszych pociech. W szczególności dotyczy to układu ruchu (układ kostno-mięśniowy), układu oddechowego, układu nerwowego (rozwój psychosomatyczny, koordynacji) oraz układu odpornościowego .

Czas wspólnej rodzinnej zabawy w wodzie wpływa pozytywnie na maleństwo, ucząc dziecko zasad koordynacji ruchów własnego ciała, koncentracji jak i rozluźnienia, relaksu oraz poczucia bezpieczeństwa u boku najbliższych mu osób . Pozwala także na kontakt z rówieśnikami. Decyzja o rozpoczęciu pływania przez dziecko powinno być skonsultowane z lekarza prowadzącego (pediatrą bądź lekarzem rodzinnym). Przeciwwskazaniami do pływania są m.in.: ostre i nawracające infekcje układu oddechowego i pokarmowego, nawracające zakażenia układu moczowego, nawracające zapalenia uszu, niektóre schorzenia skórne (infekcje bakteryjne),nasilony refluks żołądkowo-przełykowy, uczulenie na środki stosowane do uzdatniania wody na pływalniach (ozon, chlor). Należy wstrzymać się z pływaniem również na kilka dni po przebyciu choroby infekcyjnej takiej jak np. zapalenia gardła, czy oskrzeli.

Rozpoczynając pływanie z niemowlęciem należy upewnić się jakie warunki panują na pływalni z której będziemy korzystać, jaki jest stan czystości, czy temperatura wody jest odpowiednia (…), czy są dostosowane dla najmłodszych szatnie (przewijaki, odpowiedniej wielkości szafki, prysznice z możliwością umycia niemowląt, miejsce na pozostawienie wózka itp). Należy pamiętać także o kilku prostych , ale istotnych zasadach:

1. przed wejściem na pływalnię:
• nie karmić dziecka bezpośrednio przed pływaniem
• przed wejściem na taflę pływalni opłukać dokładnie maleństwo pod prysznicem, a następnie owinąć ręcznikiem

2. po zakończeniu pływania:
• dokładnie umyć dziecko pod prysznicem i delikatnie wytrzeć całą skórę do sucha
• dobrze jest po umyciu natłuścić całe ciało kremem dla niemowląt
• często po pływaniu dzieci są bardzo głodne i dlatego bywają bardzo niespokojne – nie zwlekajmy z ich nakarmieniem, karmienie piersią bezpośrednio o pływaniu to często najlepsza forma uspokojenia i odprężenia malucha
• po umyciu, osuszeniu i ubraniu dziecka nie wychodźmy zbyt szybko na dwór (szczególnie dotyczy to chłodniejszych jesienno-zimowych), dobrze jest odczekać 10-20 minut.

Lek. med. Magdalena Szkiłłądź-Skiba, pediatra z ponad 10-letnim stażem, pracuje w Klinicznym Oddziale Pediatrycznym w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Prywatnie mama czwórki dzieci (13-letniej Asi, 8-letniej Zuzi, 5,5-letniego Franka i 8 miesięcznej Hani). Wolny czas z całą rodzina często spędza na wspólnym pływaniu. Gorąco popiera kontakt z woda i naukę pływania już od pierwszych miesięcy życia, zachęca do tego swoich małych pacjentów i ich rodziców. Ekspert programu „Pływajcie Zdrowo – resztą zajmie się Huggies Little Swimmers” www.plywajciezdrowo.pl

Udostepnij

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Skip to content